Menu

Żylaki – wróg pięknych nóg

5 maja 2019 - Domowe sposoby, Zdrowie
Żylaki – wróg pięknych nóg

Dolegliwość ta dotyka sporą liczbę kobiet oraz mężczyzn. Sama borykam się z tym problemem mimo młodego wieku oraz dużej aktywności fizycznej.  Żylaki wyglądają bardzo nieestetycznie i są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Często są naszą zmorą, gdy mamy stojącą lub siedzącą pracę. Żylaki to opuchnięte nogi oraz powiększone żyły. Mają zwykle niebieski lub ciemnofioletowy kolor. Mogą być poskręcane i wypukłe lub zupełnie niewidoczne, ale powodujące ból, zmęczenie nóg lub może powstać opuchlizna.

Osoby, które mają powyższe dolegliwości powinny kontrolować problem z żylakami. Udać się do kontroli specjalistycznej, a ponad to stosować profilaktykę w tym kierunku o której napiszę później. Zbliża się lato a ładne nogi bez pajączków i sinowatych przebarwień dla niektórych pań to marzenie. Nie ma, na co czekać trzeba działać.


Żylaki dzielimy na:

Teleangiektazje – (pajączki) poszerzone żyły położone płytko w skórze. Dolegliwość kosmetyczna, bardzo rzadko powodują ból.

Żylaki siatkowe – siatka krętych żyłek znajdująca się pod skórą. Zazwyczaj pod kolanem, na bocznej powierzchni łydki lub uda. Nie są to zmiany bolesne, rzadko powodują obrzęk. Stanowią defekt kosmetyczny.

Żylaki głównych pni żylnych – występują głównie na przyśrodkowej powierzchni kończyny. To one powodują ból, obrzęki, uczucie ciężkości. Jest to też niewydolność żylna, której czasami nie widać.

Przyczyn powstawania żylaków może być wiele. Najczęstsza z przyczyn to genetyczna. Przekazywanie z pokolenia na pokolenie nieprawidłowości zastawek żylnych lub zaburzenia ścian żył. Występują też czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko powstawania żylaków nóg. Poniżej to, co przyczynia się do powstawania żylaków:

Praca stojąca

Nadwaga i otyłość

Dźwiganie ciężarów

Urazy, operacje nóg

Przebywanie w wysokich temperaturach

Ciąża

Podsumowując, nie bagatelizujmy problemu. Jeżeli pod koniec dnia mamy objawy, które mogą sugerować problem żylny udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Na pewno rozwieje wątpliwości lub pokieruje, co zrobić dalej. Nie bójmy się, że leczenie będzie bolało. Na wczesnym etapie możemy wykluczyć leczenie chirurgiczne. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania niewydolności żylnej. Czasami „leczenie” jest bezbolesne, jak wizyta u kosmetyczki a przynosi zaskakujący efekt. Na przykład natychmiastowy zanik pajączków czy tych mniej groźnych żylaków. Nie czekajmy, aż nogi będą bolały i puchły, bo może być to objaw zakrzepicy, która jest bardzo niebezpieczna. (zapchanie przepływu żylnego) Atakuje nagle, a skutki mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Poniżej co robić by zapobiegać lub spowolnić powstawanie żylaków:

Jeżeli się da unikaj stania

Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry

Zakładaj specjalistyczne uciskowe antyżylakowe podkolanówki, rajstopy czy pończochy (przynoszą mega ulgę)

Staraj się dbać o prawidłową wagę

Uprawiaj sport

Unikaj podnoszenia ciężarów

Nie bierz długich gorących kąpieli

Unikaj intensywnego opalania (ciepło poszerza żyły)

Podczas pracy siedzącej napinaj łydki lub jak to możliwe rób przerwy na przespacerowanie się.

Spodobał Ci się ten wpis? Daj łapkę w górę lub udostępnij go na Facebooku www.facebook.com/kotoneczek

Subskrybuj nasz kanał na youtube https://www.youtube.com/channel/UCikFzVnJgYHFKdVCfsneUzw

Powiedz o nas znajomym!

Dziękuję

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *