Wędrówki po Tatrach z maluszkiem? Zwiedzamy przepiękne górskie doliny

Tatry. Czy to dobry pomysł?

Myślę, że tak pod warunkiem, że nie będziemy się wdrapywać na najwyższe szczyty. Tatry to najwyższe góry w naszym kraju i niejeden wymagający szlak do przejścia. Trasy mają łańcuchy, klamry czy drabinki. Takie szlaki z dziećmi musimy omijać i przed każdym wyjściem w góry przestudiujmy wybraną przez nas trasę, żeby nie było nieprzyjemnych niespodzianek.
Pamiętajmy też by nie zmuszać malucha jak nie chce iść dalej, gdy już nie ma siły. Wtedy my i nasze ręce będą wystawione na próbę, chyba że mamy chustę do noszenia, lub nosidełko ergonomiczne. To bardzo fajne rozwiązanie, gdyż wózek nie zda egzaminu. Z wózkiem możliwe jest jedynie wejście na Morskie Oko bo można wjechać drogą asfaltową.
Wędrówki w górach powinny być przyjemnością dlatego naszą przygodę w górach z tymi młodszymi dziećmi zacznijmy od zwiedzania dolin.

Jest kilka przepięknych dolin w Tatrach:

• Dolina Kościeliska z malowniczym skalnym wąwozem, przez dolinę przepływa potok kościeliski. Po drodze będzie kilka jaskiń, a po około 5 kilometrach będzie schronisko na Hali Ornak gdzie można wypocząć i się posilić.

• Dolina Chochołowska ma około 10 kilometrów i jest najdłuższą w Tatrach. Dojście do schroniska na Polanie Chochołowskiej zajmuje około 2 godziny osobie dorosłej, więc wędrówka z dzieckiem może się nieco wydłużyć. Ze schroniska można wejść na niewielki szczyt Grześ.

Są to najpopularniejsze doliny w Tatrach, warte uwagi są również: Dolina Strążyska, Dolina Białego, Dolina Małej Łąki. Wybór gdzie się wybierzecie należy do was, ale zawsze sprawdzajmy co czeka nas ciekawego po drodze w każdym z tych miejsc żebyśmy mogli odpowiadać dzieciom na ich pytania. Są to tylko propozycje, malownicze tereny zapierają dech w piersiach i naprawdę trzeba Tatry zobaczyć na własne oczy. Co roku tylko dalej zapuszczać się w wyższą partię Tatr 🙂
Dodatkowymi atrakcjami będzie też wjazd kolejką na Kasprowy Wierch lub trochę dalej na Polanie Szymoszkowej wyciągiem na Gubałówkę.

Pamiętajmy żeby dobrze przygotować się na taką wędrówkę:
Musimy zabrać ze sobą taki ekwipunek, by być przygotowanym na wszystko od pogody burzowej i deszczowej po otarcia i zranienia, odciski.

Ważne są wygodne buty, my rodzice musimy być przykładem wytrwałości dla naszych dzieci… chociaż pewnie to one będą miały więcej mocy.

Pamiętajcie o przekąskach i wodzie potrzebnych do ugaszenia pragnienia i głodu. Tabliczka czekolady jest dobra na wzmocnienie. W górach stracimy dużo energii i musimy ją uzupełniać.

Powinniśmy mieć dobrze naładowany telefon, wodę i mapę. Ważne jest też by przed każdym wyjściem sprawdzać pogodę ponieważ w górach często się zmienia, a słońce opala nie wiadomo kiedy. I niech nie spotka was ulewne z gór wspomnienie!

Spodobał Ci się ten wpis? Daj łapkę w górę lub udostępnij go na Facebooku www.facebook.com/kotoneczek

Subskrybuj nasz kanał na youtube https://www.youtube.com/channel/UCikFzVnJgYHFKdVCfsneUzw

Powiedz o nas znajomym!

Dziękuję

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post

Kleszcze atakują!

Słoneczne dni zachęcają do spacerów po lesie. W powietrzu „czuć już wiosnę”. Któż nie kocha pierwszych ciepłych promieni słońca zaraz po zimie? No właśnie… kochają wszyscy, kleszcze również. Mimo iż

To nie takie proste- sprzedaż internetowa

Każdy kto sprzedawał coś przez Internet wie, że to nie taka prosta sprawa. Ilość czynności jaką trzeba wykonać żeby wystawić i po sprzedaży wysłać coś do kupującego jest zwykle bardzo

Muzyka alternatywna dla dzieci

Kochani, Na naszym kanale na Youtube Nowości! Oprócz filmów z naszej działalności znajdziecie też nowe playlisty dla dzieciaków. Jedna z wartościowymi piosenkami dla dzieci w języku angielskim a druga w