509 321 312

Duże skupiska ludzi a bezpieczeństwo dzieci

Oglądając wiadomości coraz częściej słyszymy informację, że podczas wypoczynku czy zakupów zgubiły się dzieci. Najczęściej do takich zdarzeń zachodzi w supermarkecie gdzie jest tłum ludzi, zwłaszcza przed świętami, ogólne zamieszanie, a mały szkrabek postanowi się schować za regałem. Oby tak było, czasami nasze pociechy wędrują nieco dalej a my poszukujemy ich dłuższą „chwilę”.

Temat na czasie, ponieważ będąc na wakacjach również gubimy dzieci. Najczęściej nad wodą, morzem, ale tak naprawdę chwilowe zniknięcie dziecka (oczywiście w celach rekreacyjnych, z potrzeby zwiedzania :)) może przydarzyć się wszędzie. Tłum, leżaki i parawany ograniczają widoczność, my wpadamy w panikę tracąc dzieciaczka z pola widzenia i zaczynamy poszukiwania angażując wszystkich dookoła. Na plaży to nie lada wyczyn. Brzmi może komicznie, lecz dzieje się to codziennie.
Postanowiłam dzisiaj opisać jak w prosty sposób zabezpieczyć swojego malucha przed taką ewentualnością. Rodzic musi wykazać się kreatywnością a każdy sposób, który działa jest dobry. Nie ma głupich pomysłów, dobro dziecka jest w tym wypadku najważniejsze.
Coraz częściej na plażach ratownicy rozdają opaski, gdzie możemy napisać nasz numer telefonu i założyć dziecku na rękę. Dzieci w stresowych sytuacjach mogą zapomnieć istotnych informacji a opaska będzie zawsze na ręce i dodatkowo będzie widoczna dla osoby, która zainteresuję się samotnie bawiącą się (płaczącą) istotką. Możemy taką opaskę zakupić również sami, na wakacjach dla dzieci powinien to być „must have”. Dzieci mogą mieć też stosowną notkę z nr telefonu na metkach ubrań. Coraz częściej ubrania mają już fabrycznie miejsce gdzie możemy takie dane wpisać. Wtedy dziecko jak jeszcze nie koniecznie chce konwersować z obcą osobą pokaże metkę lub miejsce w kurtce czy sweterku. Musimy także uczulić dzieciaczka, żeby pamiętał, że w razie czego obca osoba zdoła mu pomóc w odnalezieniu rodzica. Bo wiadomo małe dzieci w dzisiejszych czasach są nieufne. Na pewno będzie to szybszy sposób lokalizacji niż szukanie po całym sklepie, czy plaży. Zaoszczędzimy stresu sobie i maluchowi, który i tak przeżywa zgubienie rodzica.

Innym sposobem może być nauczenie się numeru telefonu opiekuna na pamięć, ale istnieje możliwość, że dziecko coś pomyli. Jeśli pociecha ma dobrą pamięć jest to dobry sposób, zwłaszcza gdy mamy ten sam numer telefonu od lat.
Jeżeli nie możemy użyć wyżej wymienionych przykładów wystarczy marker, mazak a nawet zwykły długopis. Piszemy numer telefonu w widocznym miejscu, najlepiej gdzieś na ręce. W damskiej torebce na plaży na pewno znajdzie się coś do pisania i olejek z filtrem. Kiedy nie mamy wodoodpornego mazaka wystarczy psiknąć olejkiem przeciwsłonecznym na napisaną notkę, koniecznie wodoodpornym i gotowe. Wakacje będą udane a stres zmniejszony. Wiadomo oczy rodzica są dookoła głowy, ale to nie znaczy, że na pewno nic się nie wydarzy. Trzeba dmuchać na zimne i zawsze wyposażyć dziecko w coś, co w razie czego pozwoli mu szybciej wrócić w ramiona mamy. Udanych wakacji!!

Spodobał Ci się ten wpis? Daj łapkę w górę lub udostępnij go na Facebooku www.facebook.com/kotoneczek

Subskrybuj nasz kanał na youtube https://www.youtube.com/channel/UCikFzVnJgYHFKdVCfsneUzw

Powiedz o nas znajomym!

Dziękuję

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *