509 321 312

Co nieco o kawie…

Nie wyobrażam sobie zacząć dzień bez niej.. ten aromat unoszący się w mieszkaniu. Ten smak no i ta siła do działania i poprawiony nastrój  Tak, tak o kawie mowa. Chociaż coraz częściej pije ją zimną nadal ją uwielbiam. Kawę piłam w ciąży i kawę piję teraz, gdy karmie córkę. Uważam, że w małej ilości nie zaszkodzi i niewielka ilość kofeiny nie ma złego wpływu na dziecko. Zaś wpływ zbawienny ma na mnie po nieprzespanej nocy 🙂 Kofeina, która zawarta jest w kawie ma właściwości lecznicze, jest stosowana także w preparatach przeciwmigrenowych, przeciwastmatycznych, przeciwbólowych i pobudzających. Dawka lecznicza wynosi 200mg to około 4 kawy esspresso, 3 filiżanki kawy rozpuszczalnej lub 2 filiżanki kawy mielonej. Kawa jest źródłem antyoksydantów: kwasu chlorogenowego i kwasu kawowego, które to neutralizują wolne rodniki tlenowe oraz usprawniają oczyszczanie organizmu ze złych toksyn. Naukowcy twierdzą, że dzięki tym właściwościom antyoksydanty mogą chronić przed uszkodzeniem materiału genetycznego, a tym samym chronić przed niektórymi chorobami nowotworowymi. Naukowcy University of Southampton wykazali, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby. Długotrwałe spożywanie omawianego napoju zmniejsza także wystąpienie choroby Parkinsona i Alzheimera. Kawa pobudza procesy myślowe, co w efekcie zwiększa naszą pamięć krótkotrwałą oraz ułatwia koncentrację.

Ciekawostką jest, że najdroższą kawę na świecie wydobywa się z odchodów Łaskunów. Koszt to około tysiąc euro za kilogram. Właściwości odżywcze kawy nie zagrażają też naszej figurze. W 100 gramach ma 0,5 kcal w tym 0,1 białka, brak tłuszczy, błonnika i węglowodanów. Zawiera 2mg sodu, 2 mg wapnia, 49 mg potasu, 3mg magnezu, a zawartość kofeiny wynosi 40mg. Oczywiście jak ze wszystkim z piciem kawy też nie należy przesadzać. Można wypić do 6 filiżanek tego trunku dziennie.
Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Kofeina przyśpiesza metabolizm, a szczególnie spalanie tłuszczów. Dlatego zalecana podczas diety. Oczywiście bez cukru.
Kofeina ma zastosowanie w kosmetykach do ciała. Hamuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych (proces lipogenezy) dodatkowo przyspiesza spalanie tłuszczów, za co później dziękujemy, ponieważ obserwujemy zmniejszenie się cellulitu.
Stwierdzam stanowczo, że warto pić kawę, a także wybierać kosmetyki mające w swoim składzie kofeinę. Należy też wspomnieć o jeszcze jednej zalecie kawy. Odpowiedzialna jest za produkcję serotoniny w naszym organizmie, a więc poprawia nastrój. Jeżeli masz zły dzień to na pewno jest ten moment by usiąść chwilkę i wypić kawę.

Spodobał Ci się ten wpis? Daj łapkę w górę lub udostępnij go na Facebooku www.facebook.com/kotoneczek

Subskrybuj nasz kanał na youtube https://www.youtube.com/channel/UCikFzVnJgYHFKdVCfsneUzw

Powiedz o nas znajomym!

Dziękuję

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *