Menu

Chustonoszenie

28 kwietnia 2019 - Wychowanie dzieci
Chustonoszenie

Czy ma wpływ na zdrowie naszego dziecka? Nosidełko czy chusta, co wybrać?

Jak dużo rodziców tak dużo opinii za i przeciw by nosić dzieci w chustach. Postaram się w dzisiejszym wpisie rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości w tej kwestii. Każdy obawia się czy pozycja dziecka w chuście jest odpowiednia, czy ma wpływ na rozwój naszego maluszka. Pozycja pionowa w chuście zakłada ustawienie stawów biodrowych w zgięciu i odwiedzeniu (na tzw. żabkę) jest to najlepsza pozycja dla rozwoju tego stawu. Już dawno temu w odległych kulturach matki nosiły dzieci w chustach. Ma to taki skutek, że dzieci nie mają (lub zdarza się to niezwykle rzadko) dysplazji stawów biodrowych.


Niektórzy ortopedzi ostrzegają, iż chusta ogranicza rozwój ruchowy malucha. Jednak jeżeli zakładamy chustę w poprawny sposób oraz gdy poruszamy się płynnie i delikatnie stymulujemy układ przedsionkowy (błędnik) naszego dziecka. W chuście nasz maluch doświadcza wielu bodźców ruchowych, których nie byłby w stanie odczuwać w pozycji leżącej. Generalnie każde dziecko można nosić w chuście czy nosidełku. Jeżeli zauważymy jakieś problemy zdrowotne, musimy się skontaktować z lekarzem bądź fizjoterapeutą. Specjalista na pewno podpowie czy możemy korzystać z chust i pomoże ustalić zakres pozycji w jakich możemy nosić dziecko. A tutaj schemat:


Noszenie dzieci w taki sposób ma wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga w wykształceniu więzi, tak ważna potrzeba bliskości to podstawowa sprawa dla niemowlęcia. W taki sposób także wspomagamy laktację. Pamiętajmy, że chusta to dodatkowa warstwa więc nie dopuśćmy do przegrzania bądź wyziębienia organizmu niemowlaka. Ważna jest także ochrona przed słońcem – stosujmy kremy z filtrami i załóżmy jakąś chutkę na głowę dziecka.
Chusta czy nosidełko? Bardzo często zadawane pytanie. Nosidełek jest dużo, więc musimy zwrócić uwagę, by było bezpieczne dla naszego dziecka. W nosidełkach dziecko nie może przyjąć pozycji neutralnej fizjologicznie, po prostu zwisa. Ma to wpływ na kręgosłup, na który działają obciążenia, a jest jeszcze nie do końca rozwinięty. Na szczęście są już nosidełka, które podczas produkcji uwzględniają anatomię niemowlaków. Podtrzymują kręgosłup na całej długości oraz główkę niemowlaka. Więc gdy zdecydujemy się na nosidełko wybierzmy bezpieczne i ergonomiczne. Dodatkową zaletą jest fakt, że zakłada się znacznie szybciej niż chustę. Chustę zaś możemy zawiązać na mnóstwo sposobów. Nosidełko ogranicza się do pozycji przód tył. Chustę poleca się dla najmłodszych niemowląt, nosidełka można bez obaw używać jak maluch już siedzi. Rodzice starszych dzieci doceniają komfort, w jaki nosidełka rozkładają ciężar ciała naszych pociech.
Wybór nosidełko czy chusta należy do was. Najważniejszy jest czas, który poświęcamy naszym dzieciom oraz fakt z bliskości, im więcej tym dla wszystkich lepiej. Teraz czas majówek, więc mamy chwilę by nabyć nosidełko lub chustę i w drogę. Ruch to zdrowie a dodatkowa bliskość przynosi same korzyści. Udanego weekendu majowego!!!

Spodobał Ci się ten wpis? Daj łapkę w górę lub udostępnij go na Facebooku www.facebook.com/kotoneczek

Subskrybuj nasz kanał na youtube https://www.youtube.com/channel/UCikFzVnJgYHFKdVCfsneUzw

Powiedz o nas znajomym!

Dziękuję

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *